RESULTS - Alex Mann

Menu:

 
 

Odlin Repeats in Benchmark Tour Round Three













Results (Provisional)
;

Paul Odlin (Trek) 135km in 3hrs 11mins 28secs
Tom Findlay (Subway Cycling Team/Under 23) same time
Tom Scully (Cycle Surgery/U23) st
Sam Steele (Peak Fuel/U23) at 10secs
Ruaraidh McLeod (Subway Cycling Team/U23) st
Gordon McCauley (Benchmark Homes Cycling Team) st
Steven Elden (Kelford – Reiker Cycling Team) st
Joe Chapman (Delmaine Fine Foods) st
 

First Women;

Karen Fulton (Star & Garter – Tasman)
Nimesha Smith (BikeRIGHT)
Katri Laike

First Team;

Subway Cycling Team

Points Standing after Round Three (Provisional);

Paul Odlin (Trek) 43 points
Gordon McCauley (Benchmark Homes Cycling Team) 39 pts
Tom Findlay (Under 23 leader) 36 pts

Women’s Classification;

Nimesha Smith (BikeRIGHT) 18 points
Karen Fulton (Star & Garter – Tasman) 10 pts
Katri Laike (Kelford – Reiker Cycling Team) 10 pts
Sara MacDonald (Cycling Otago) 10 pts
Tracey Clark (Team Thule Cycling) 10 pts
Laura Thompson (Benchmark Homes Cycling Team) 7 pts


Results and Placings

Gordon McCauley (Benchmark Homes Cycling Team) 25 points
Marc Ryan (Kelford – Reiker Cycling Team) 25 pts
Sam Horgan (Benchmark Homes Cycling Team/U23) 23pts
Chris Nicholson (Star & Garter Wheelers – Tasman/Master) 22pts
Jason Christie (Subway Cycling Team/U23) 22pts
Anthony Chapman (Lowe & Associates) 21pts
Darren Shea (Kelford – Reiker Cycling Team/U23) 20pts
Paul Odlin (Village Cycles) 18pts
Shane Melrose (Cycling Otago) 18pts
Craig Lawn (Scott – Penny Farthing Cycles/Master) 16pts
Tom Findlay (Subway Cycling Team/U23) 15pts
Alex Meenhorst (Subway Cycling Team/U23) 14pts
Stephen Elden (Kelford – Reiker Cycling Team) 12pts
Brian Fowler (Kelford – Reiker Cycling Team/Master) 12pts
Reon Park (Kelford – Reiker Cycling Team/Master) 10pts

Women’s Classification;

1.   Nimesha Smith (BikeRIGHT Cycling Team) 11 points
2.   Sara MacDonald (Cycling Otago) 10pts
3.   Tracy Clark (Team Thule Cycling) 10 points
4.   Jeannie Kuhajek (Star & Garter – Tasman) 7pts
5.   Katri Laike (Kelford – Reiker Cycling Team) 5pts
6.   Laura Thompson (Benchmark Homes Cycling Team) 5pts
7.   Annaliisa Farrell (Team Thule Cycling) 3pts
8.   Carolyn Jenkins (Cycling Otago) 2pts


<